• ACİL YOL DESTEĞİ İÇİN ARAYIN!
  • Çalışma Saatlerimiz
  • Pzt-Cmt 08:30 - 19:00

Vites Geçişinde Takılma Nasıl Düzelir?Vites geçişindeki vuruntuların çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan bazıları,

 

Yağ bakımının düzgün olmaması: Yağ bakımı zamanında olmayan aracın otomatik şanzıman balatası teflonu pistonu hidrolik beyinde sibop aşınmasına sebep olur. Peki bu sorun nasıl giderilir?

 

Vuruntu yapan şanzımanın dağıtılıp tamir takımı değiştirilip contası balatası pistonu balatası, brakesi değiştirilerek tamir edilir. Bunun yanı sıra hidrolik beynin selenoidleri açılıp tamir takımı değiştirilir.


Vites Geçişinde Vuruntuyu Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır ? 

 

Şanzıman bakımları aksatılmamalı, kaliteli ve araca uygun yağ kullanılmalıdır.

 

Şanzıman yağı ve durumu sürekli kontrol edilmelidir. Şanzımanda meydana gelecek en ufak bir aksama birbirine bağlantılı olarak çalışan vites dişli sisteminin hepsini bozabilir.

 

Sert kalkış ve ani frenlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

 

Vites geçişlerinde mutlaka geçiş mandalına basılmalıdır. Bu mandal tork konvertörünün çalışmasını ayarlar. Aksi takdirde şanzıman dişlilerini bozabilirsiniz.

 

Orijinal olmayan şanzıman parçaları asla kullanılmamalıdır.

 

Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani "N" konumuna alınmamalıdır.

 

Araç hareket halinde iken vites kesinlikle "P" ve "R" konuma getirilmemelidir. Aksi taktirde ciddi hasarlar ortaya çıkacaktır.

 

Motor çalışmadığı taktirde kesinlikle vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalıdır.

 

Araç bozulduğunda yada kaza halinde çekilmesi gerektiğinde çekişin gerçekleştiği tekerlekler askıya alınmalıdır.

 

Araç hızı 95 Km/s den fazlaysa vites kolu asla manuel olarak "2" veya "L" konumuna alınmamalıdır. "L" konumundaki sürüşlerde 50 Km/s in üstündeki hızlara çıkılmamalıdır.

 

Bir dakikadan uzun süren duraklamalarda araç "P" konumuna getirilmelidir. Aksi taktirde şanzımana boşa yük binip ömrü kısalacaktır.Şanzıman Tamirlerimiz Servisimizce Garantilidir